زیرپایی اداری

زیرپایی اداری

نویسنده : admin منتشر شده در : زیرپایی اداری تاریخ ایجاد : 2020-04-15 بازدید: 85 نظر : 0

زیرپایی ابزاری است که با جای گرفتن در زیر پای کسی که پشت میز یا رایانه می نشیند به درست نشستن برای گردش جریان خون در رگ ها و جلوگیری از روی دادن درد و مشکلات ماهیچه ای توسط برآمدگی های سطح فریم کمک می کند.

زیرپایی با برداشتن فشار از روی ماهیچه پاها و زدودن بی تحرکی شان از گردآمدن خون در یک نقطه از بدن جلوگیری می کند و برای تمامی افراد مناسب است.

ضرورت استفاده از زیرپایی

با گسترش فناوری ،تکنولوژی و زندگی مدرن امروز و طولانی نشستن افراد پشت میز، استفاده از زیرپایی برای حفظ سلامتی و افزایش راندمان کاری به یک ضرورت تبدیل شده است.

افرادی که به صورت طولانی مدت پشت میز می نشینند، بیشتر درمعرض ابتلا به واریس، شکل غیرطبیعی مهره های کمری، کمردرد، اختلال در گردش خون در پاها، درد و گرفتگی ماهیچه های پا، مشکلات مربوط به استخوان لگن، سکته و... هستند.زیرپایی تاثیر زیادی در درست نشستن دارد.درست نشستن علاوه برکاهش فشارمکانیکی وارد برستون فقرات وسیستم عصبی مرکزی  باعث جلوگیری ازفرسودگی های جسمی و روحی ، بهبود عملکردسیستم  ایمنی و همچنین جلوگیری از سردرد می شود. درست نشستن به لحاظ افزایش تمرکزفکری، کاهش استرس، افزایش بهره وری بسیار مهم است.


همچنین برای جلوگیری  از آسیب های ناشی از ایستادن های طولانی مدت ،استفاده از زیرپایی توصیه می شود.هنگام استفاده از زیرپایی ،وزن بدن را به صورت متناوب روی یکی از پاها بیندازید و پای دیگر را روی زیرپایی استراحت دهید.

انواع زیرپایی

زیرپایی از لحاظ نوع جنس و مدل دارای انواع مختلفی می باشد.

زیرپایی از نظرجنس

از جمله جنس های موجود در بازار عبارتند از:پلاستیک، فلز، چوب، استیل، ام دی اف، چرم، ژله ای لاتکس، موکت دار، پی وی سی، ورنی. اگر کف محیط کار شما سرامیک است، بهتر است از ورقه های فولادی زیرپایی اداری استفاده نمایید تا در زیر پای شما سرنخورد.

زیرپایی از نظر مدل

مدل های مختلف زیرپایی عبارتند از: طرح سه بعدی، متحرک، ثابت، قابلیت تنظیم ارتفاع، قابلیت تنظیم زاویه، ماساژوردار

از مهم ترین  ویژگی های زیرپایی های ارگونومیک قابلیت تنظیم ارتفاع می باشد.برای درست نشستن باید ارتفاع صندلی تان را با ارتفاع میز هماهنگ کنید به طوری که دست مماس بر میز و با زاویه بین 90 تا 110 درجه قرار گیرد.بدون زیرپایی، وزن پا باعث کشیدگی مفصل ران می شود به طوری که لگن به عقب چرخیده و گودی کمر را افزایش می دهد.افزایش بیش از حد گودی کمر فشار بسیار زیادی بر روی دیسک های کمر وارد می کند که باعث کمر درد و فتق دیسک کمر می شود.همان طور که می دانید تغییر انحنای گودی کمر، به دیسک های کمر فشار زیادی وارد می کند و باعث کمر درد و آسیب به ستون فقرات کمر و ابتلا به دیسک کمر می شود.زیرپایی با قابلیت تنظیم ارتفاع این کمک را می کند که میتوانید پایتان را در ارتفاع موردنظر روی آن بگذارید و وزن پایتان را مهار کنید.زیرپایی این امکان را ایجاد می کند که به پشتی طبی تکیه دهید تا گودی کمر پرشده و احساس راحتی داشته باشید.


هنگام نشستن مچ پا باید در زاویه 90درجه قرار گیرد.استفاده از زیرپایی با قابلیت تنظیم زاویه کمک می کند این زاویه مناسب را حفظ کنید.قابلیت تنظیم درجه در زیرپایی های ارگونومی کمک می کند هنگام استفاده از کفش های پاشنه بلند، پا در زاویه مناسب قرار گیرد؛ البته کارشناسان ارگونومی و ارتوپدی  توصیه می کنند از این نوع کفش ها استفاده نشود.

استفاده از زیرپایی های ماساژوردار در کاهش خستگی های پا بسیار مفید هستند.نشستن های طولانی مدت و کاهش تحرک پاها می تواند باعث کاهش گردش خون در پاها، ایجاد لخته های خونی در پا، واریس، ایسکمی، ورم پا، پا درد و حتی سکته شود.

حرکت معمول عضلات ،رگ ها را فشرده و خون را در امتداد رگ ها جریان می دهدبه صورتی که حرکت خون از بافت ها به قلب با کمک و فعالیت عضلات انجام می گیرد.در نشستن های طولانی مدت،حرکت عضلات پا کاهش می یابد و خون در رگ ها انباشته می شود و رگ گشاد می گردد.این امکان وجود دارد که خون های انباشته شده به یک لخته خونی تبدیل شوند و با پمپاژ خون به سوی قلب، مغز و شش ها حرکت نموده و باعث سکته شوند.

اگر هنگام نشستن، پاهایتان به زمین می رسد باز هم استفاده از زیرپایی توصیه می شود، زیرا استفاده از زیرپایی با کاهش فشار وارد برپشت زانوها باعث افزایش جریان خون در پاها و جلوگیری از ایجاد لخته های خونی در رگ های پا می شود.واریس، ایسکمی، ورم پا، پادرد از نشانه های کاهش گردش خون در پاها می باشند.تگ ها :

ارسال نظر